Connect with us

Top News

Berlin szuka porozumienia z Warszawą: Gaz z polskich magazynów do Niemiec? Warszawskie Zwątpienie – Polityka

Published

on

Berlin szuka porozumienia z Warszawą: Gaz z polskich magazynów do Niemiec?  Warszawskie Zwątpienie – Polityka

We wtorek wszedł w życie unijny plan awaryjny dotyczący gazu. Przewiduje, że do marca przyszłego roku państwa członkowskie Wspólnoty muszą zredukować zużycie gazu o 15 proc.

Haczyk: Po pierwsze, jest to dobrowolna umowa — przynajmniej do czasu uruchomienia „alarmu związkowego”. Jeśli sytuacja podażowa pogorszy się, na przykład, jeśli rosyjskie dostawy zostaną całkowicie odcięte, cele oszczędnościowe powinny zostać ograniczone.

Jednak ze względu na obecną dobrowolną politykę rząd centralny opiera się obecnie na umowach dwustronnych z innymi krajami UE, za pomocą których mają być zabezpieczone wzajemne dostawy gazu.

Berlin opiera się na mechanizmie solidarności: zgodnie z europejskim rozporządzeniem w sprawie gazu poszczególne państwa członkowskie muszą w nagłych przypadkach dostarczyć gaz swoim sąsiadom. Ma on na celu zapewnienie, by odbiorcy wrażliwi – tacy jak odbiorcy prywatni – byli zaopatrywani bezpośrednio w sytuacjach awaryjnych w sąsiednich państwach członkowskich.

Minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) już w czerwcu zapowiedział na spotkaniu z kolegami w Luksemburgu, że Niemcy są gotowe wspierać sąsiednie kraje, takie jak Czechy, Austria, Polska i Francja w dostawach gazu. Habeck chce zawrzeć powiązane umowy solidarnościowe z jak największą liczbą państw członkowskich UE.

Trwają również negocjacje z Włochami

Na razie jednak zielony polityk nie zaszedł zbyt daleko. Niemcy zawarły już umowy solidarnościowe z Danią i Austrią, podczas gdy „bardzo konkretne negocjacje” są w toku z Czechami, powiedział Tagesspiegel rzecznik Ministerstwa Gospodarki. W przeciwnym razie będą prowadzone negocjacje z innymi krajami, takimi jak Włochy czy Polska.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Szczególnie trudne będą jednak negocjacje rządu centralnego z Polską. Z jednej strony wynika to z ogólnego otoczenia politycznego w Polsce, az drugiej z błędów popełnionych w przeszłości w niemieckiej polityce energetycznej.

READ  Niemcy i Włochy planują budowę gazociągu alpejskiego

Jeśli chodzi o obecne nastroje polityczne w Warszawie, narodowo-konserwatywny rząd PiS jest coraz bardziej skłócony z UE.

Morawiecki podkreśla możliwość oblężenia

Podczas gdy Habeck i inni ministrowie energetyki Wspólnoty osiągnęli w zeszłym miesiącu dobrowolne porozumienie w sprawie magazynowania gazu, polska minister klimatu Anna Moskwa była połowiczna. Po spotkaniu ministrów energetyki UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki ponownie zakwestionował decyzje.

Morawiecki nie chce już wiedzieć, że w przypadku poważnego niedoboru gazu w całej UE dobrowolna chęć oszczędzania energii stanie się obowiązkiem.

Premier Polski Mateusz Morawiecki obstaje przy dobrowolnej polityce, jeśli chodzi o oszczędzanie gazu.Zdjęcie: Johanna Geron/REUTERS

Negocjacje w sprawie dwustronnej umowy solidarnościowej między Berlinem a Warszawą stają się coraz trudniejsze, ponieważ rząd w Warszawie nadal obwinia ostatnie niepowodzenia w polityce energetycznej rządu centralnego.

Polska, wciąż polegając na dostawach z niemieckiego państwowego Gazpromu, w ciągu ostatnich kilku lat przestała polegać na Rosji – Przykładem jest gazociąg „Baltic Pipe” do Norwegii.

W tym kontekście Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny narodowej konserwatywnej partii rządzącej PiS, zażądał niedawno, aby rząd centralny najpierw przeprosił za przedstawienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 1 i 2 jako projektu czysto ekonomicznego. W przeciwnym razie nie można oczekiwać od Polski sprzedaży gazu do Niemiec.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o integrację gazową, polski rząd ma mniej problemów z sąsiadami, którzy uważają się za równorzędnych. W kwietniu Rosja odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

Niedawno wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sek powiedział, że Warszawa chce dzielić się produktami z dobrze zaopatrzonych magazynów gazu jedynie z krajami, które były w przeszłości sprzymierzone z Polską. O tym, w jakim stopniu Polska może wypuszczać gaz, można powiedzieć dopiero na początku sezonu grzewczego – powiedział.

Przedstawiciel Polski wspomina o „przełomowym punkcie” Nieden Shoals

Dietmar Nietan (SPD), przedstawiciel rządu niemieckiego w Polsce, powiedział, że tylko rząd federalny pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholesa (SPD) „skorygował błędną politykę rządów Merkel i Schrödera” dotyczącą uzależnienia Niemiec od rosyjskiego gazu.

READ  Sprawa mieszkania wakacyjnego nad Bałtykiem: Manuela Schwesig „musi oczyścić konto” | Polityka

Ogłoszony przez Scholza „zwrot” całkowicie zmienia kilka centralnych obszarów polityki, w tym przede wszystkim stosunki z Rosją, powiedział Neaton Tagesspiegelowi. „Oczywiście ostrzeżenia Polski powinny były zostać potraktowane poważniej przez poprzednie rządy” – przyznał.

W jego słowach Rosja musi zrobić wszystko, co możliwe, aby w obecnej sytuacji „zapobiec osłabieniu i rozdrobnieniu Unii Europejskiej”. Neathan zaznaczył, że gospodarki Niemiec i Polski są „bardzo ściśle ze sobą powiązane”.

Jeśli gospodarka załamie się w wyniku niedoborów gazu i rosnących cen energii w Niemczech, będzie to „jednocześnie miało negatywne konsekwencje dla stabilności gospodarczej Polski” – powiedział.

Ostre tony z Warszawy w konflikcie z Komisją Europejską

Rzeczywiście, polski rząd prawdopodobnie nie jest zainteresowany pokazywaniem Europejczykom kwestii gazowej jedności prezydenta Rosji Władimira Putina. Tymczasem rządzący BIS prowadzi obecnie starcie z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa na otwartej platformie.

Praworządność PiS znacznie zaostrzyła ton sporu, a Komisja Europejska nadal wstrzymuje wypłaty z wielomiliardowego funduszu odbudowy koronawirusa z powodu braku gwarancji na reformę sądownictwa. Sekretarz generalny Sobolewski powiedział w poniedziałkowym wywiadzie, że „wszystkie pistolety” zostaną użyte w sporze z Komisją Europejską, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Więcej o kryzysie energetycznym w Tagesspiegel Plus:

Polska może spodziewać się około 35 mld euro z funduszu pomocowego Corona. Jednak możliwość wypłaty kwoty zależy od reformy kontrowersyjnego organu regulacyjnego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła Warszawę o podjęcie dalszych kroków w kierunku reformy sądownictwa, ponieważ krytycy obawiają się, że kontrowersyjna izba będzie nadal działać w innej formie, nawet jeśli ustawa zostanie zmieniona.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Spotkanie | Prawnicy nie przeprowadzili dokładnego dochodzenia

Published

on

Spotkanie |  Prawnicy nie przeprowadzili dokładnego dochodzenia

Po doniesieniach o spotkaniu prawicowych ekstremistów z udziałem polityków AfD kilka mediów opublikowało korygujące informacje. Prokuratura Krajowa wstrzymuje obecnie śledztwo.

Poczdamska prokuratura nie będzie prowadzić dochodzeń w sprawie pracowników internetowego magazynu Correctiv i innych oskarżonych w związku z doniesieniami o zgromadzeniu skrajnie prawicowym. W czwartek prokuratura poinformowała, że ​​nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Na magazyn i jego pracowników wniesiono skargi karne za naruszenie tajemnicy słowa, najbardziej prywatnej sfery życia i dóbr osobistych poprzez nagrania zdjęć. W dniu 10 stycznia 2024 r. gazeta doniosła o tajnym spotkaniu w willi w Poczdamie zatytułowanym „Tajny plan przeciwko Niemcom”.

Zapisy nie naruszają „najbardziej prywatnej części życia”.

Poseł AfD do Bundestagu Gerrit Huy umieścił jedno z ogłoszeń ze względu na obrazy i możliwe nagrania dźwiękowe. Huey powiedział wówczas dpa, że ​​chce dostępu do wszelkich nagrań audio i wideo, więc jeśli sprawa będzie pozytywna, będzie chciał wystąpić z pozwem o ich uwolnienie, a w szczególności o upublicznienie taśm.

Prokuratura w Poczdamie stwierdziła, że ​​nie ma dowodów na to, że dokonano nieautoryzowanych nagrań audio spotkania. „Chociaż z indywidualnych doniesień prasowych jasno wynika, że ​​nagrania mogły zostać dokonane w tajemnicy, dochodzenie nie zostało tego potwierdzone”.

Rzecznik władz powiedział, że zdjęcia nie naruszają „sfery wysoce prywatnej”. Nie odnaleziono żadnych obrazów powstałych w pomieszczeniach chronionych w sensie „ostatniego prywatnego odosobnienia”. Zdaniem Prokuratury rozpowszechnianie tych obrazów również wpisuje się w pojęcie historii współczesnej i dlatego jest dopuszczalne.

Ładowanie…

Osadzać

Według Correctiv reklamy stanowią „strategię zniesławienia”.

Reklamy „w sposób oczywisty stanowiły część strategii zniesławienia” – stwierdził w czwartek rzecznik Corrective w odpowiedzi na zapytanie DPA. „Cieszymy się, że możemy teraz kontynuować naszą pracę i nie musimy już zajmować się tak absurdalnymi zarzutami”.

Korekta opublikowała m.in. zdjęcia zrobione spoza tłumu w hotelu oraz, według Korekty, zdjęcia wykonane wewnątrz hotelu z zegarem. Nagrania audio z posiedzeń nie są dostępne.

Continue Reading

Top News

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Published

on

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Według najnowszego raportu Komisji Unii Europejskiej dług publiczny Polski do 2034 roku wzrośnie do niemal 80 proc. PKB. Ekonomista Jakub Soulki uważa tę ocenę za pesymistyczną, ostrzega jednak, że obecne trendy wskazują na eksplozję długu publicznego.

Komisja opublikowała niedawno swój Monitor stabilności kredytowej. Zawiera przegląd krótko-, średnio- i długoterminowych wyzwań dla stabilności budżetowej, przed którymi stoją kraje UE. Dla Polski trzeci co do wielkości wzrost długu publicznego wśród krajów członkowskich UE przewidywany jest na rok 2034.

Szałki ze swojej strony prognozuje, że dług publiczny Polski wzrośnie z obecnych 50 proc. PKB do 77 proc. w 2034 r. „Niski wzrost PKB i wysokie stopy procentowe, w połączeniu z wysokimi deficytami, wszystko to prowadzi do eksplozji długu publicznego” – stwierdził Saulsky w X.

Prognozy Soulkiego opierają się na założeniu niezmienionej polityki fiskalnej. Dla Polski oznacza to, że deficyt pozostaje wysoki, ale wzrost PKB jest umiarkowany, który po 2030 r. raczej nie przekroczy dwóch procent. Wyższe będą również stopy procentowe, które mogą wzrosnąć z obecnych dwóch procent do czterech procent po 2030 roku.

Choć Sawulki przyznaje, że doszło do „eksplozji” długu publicznego, prognozę komisji uważa za szczególnie pesymistyczną i mało prawdopodobną. Trudno przewidzieć, czy zostaną spełnione wszystkie wymienione warunki w zakresie deficytu, stóp procentowych i wzrostu PKB.

Dlatego prognozę należy postrzegać jako „najgorszy scenariusz” – powiedział Saulsky.

Nie oznacza to jednak, że Polska powinna zignorować przewidywania Komisji. Bo w nowych zasadach budżetowych UE będą one podstawą oceny wysiłków Polski na rzecz ograniczenia deficytu. Oczekuje się zatem, że w średnim okresie Polska utrzyma deficyt poniżej 60 proc. – wyjaśnił Załowski.

Pomóc Polsce mogłoby specjalne potraktowanie wydatków na obronność, co wpłynęłoby na niezbędną redukcję deficytu. Nie jest jednak znana skala jego skutków – dodał.

READ  Pokhrom w Polsce w 1946: Sygnał ostrzegawczy z Keels Ke

Polska musi jednak przygotować się na konsolidację fiskalną, szukać nowych źródeł finansowania rosnących kosztów i pamiętać, że zasady budżetowe UE stają się coraz bardziej złożone, a nie prostsze – dodał Zawlski.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że ​​po spowolnieniu wzrostu w 2023 r. UE wkracza w 2024 r. z gorszymi niż oczekiwano wynikami gospodarczymi. Z raportu wynika, że ​​do 2025 r. poziom zadłużenia sześciu państw członkowskich przekroczy 90%.

W średnim terminie, do 2034 r., dziewięć państw członkowskich, w tym Polska, jest zagrożonych gwałtownym wzrostem długu publicznego. W dłuższej perspektywie, do 2070 roku, Polska będzie jednym z 14 krajów średniego ryzyka pod względem stabilności finansowej.

[Bearbeitet von Kjeld Neubert]

Continue Reading

Top News

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Published

on

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

„Poza moją wyobraźnią”
Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Jeśli wierzyć obecnym sondażom, bardzo realistyczne wydaje się to, że w najbliższej przyszłości w Bundestagu będzie reprezentowana Koalicja Sahra Wagenknecht (BSW), która prawdopodobnie jesienią trafi do kilku parlamentów krajowych NRD. Dla kanclerza Scholesa gry umysłowe dotyczące możliwych sojuszy są całkowicie wykluczone.

Kanclerz Olaf Scholes nie wyobraża sobie współpracy rządu pomiędzy jego SPD a koalicją Sahrą Wagenknecht (BSW). Scholz powiedział „Märkische Allgemeine Zeitung” w niemieckiej sieci redakcyjnej (RND). „BSW nie ma żadnych zaleceń dotyczących lepszej przyszłości dla krajów ani planu, dokąd Niemcy powinny się udać. Dlatego moim zdaniem takie gierki umysłowe nie wchodzą w grę”.

Zapytany konkretnie, jakie rządy stanowe wyobraża sobie z udziałem BSW i SPD po wrześniowych wyborach w kilku krajach związkowych NRD, Scholz odpowiedział: „Nie, to przekracza moje wyobrażenia”.

Była lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wraz z kolegami założyła w styczniu partię BSW. BSW zamierza startować w czerwcowych wyborach europejskich oraz wyborach krajowych w Turyngii, Saksonii i Brandenburgii. W ogólnokrajowych sondażach partia osiąga lub nieco powyżej pięciu procent. W obecnym barometrze trendów RTL/ntv prowadziła FDP z 4 proc., a Lewica z 3 proc.

READ  Habeck nie jest w stanie osiągnąć celów klimatycznych – Niemcy pozostają w tyle za Włochami i Polską
Continue Reading

Trending