Connect with us

Top News

AfD wyraźnie zwyciężyła nad CDU

Published

on

AfD wyraźnie zwyciężyła nad CDU

Według wstępnych wyników, AfD wyraźnie zwyciężyła w wyborach europejskich w Saksonii-Anhalt nad CDU. Sojusz Sahra Wagenknecht natychmiast osiągnął dwucyfrowy wynik. Premier Haselof mówił o „bardzo złym dniu dla Niemiec”.

The AfD zdecydowanie wygrała wybory europejskie w Saksonii-Anhalt. Dem Wstępne wyniki opublikowano w poniedziałek wieczorem Według nich partia zdobyła 30,5 proc. głosów w kraju, co oznacza wzrost o kilkanaście punktów procentowych w porównaniu z ostatnimi wyborami europejskimi. CDU uzyskała 22,8 proc. (minus 0,4 pkt. proc.).

BSW jest o 15 procent gorsze od standardowego startu

Tymczasem nowo utworzony Alliance Sahra Wagenknecht (BSW) ze stabilnego początku zyskał 15,0 proc. SPD 8,7 proc. (minus 3,9), Partia Lewicy 4,8 proc. (minus 9,6). Zieloni uzyskali 3,9 (minus 5,2), a FDP 2,5 proc. (minus 2,4). W poniedziałkowy wieczór zanotowano 62,1 proc. głosów

Lider AfD w Saksonii-Anhalt Martin Reichardt był zadowolony z wyniku swojej partii w wyborach europejskich. W początkowej reakcji stwierdził, że AfD znacznie poprawiła swoje wyniki i jest silną siłą we wschodnich i środkowych Niemczech.

Haselof: „Bardzo zły dzień dla Niemiec”

Tymczasem premier Rainer Haselöf (CDU) oskarżył rząd centralny o obranie niewłaściwego kursu. „Sygnalizacja świetlna jest karana, ponieważ ustawia złe priorytety”. Fakt, że tylko CDU może przeciwstawić się AfD na wschodzie, stanowi „zagrożenie dla demokracji”. Pojawienie się AfD jako drugiej najsilniejszej partii w Niemczech nazwał „sygnałem alarmowym”. „To bardzo zły dzień dla Niemiec”.

SPD, Zieloni i FDP zachowują się rozczarowująco

Przywódcy stanowi SPD Juliane Kleemann i Andreas Schmidt byli rozczarowani. „Wyniki dzisiejszych wyborów nie spełniają naszych oczekiwań i są dla nas bardzo rozczarowujące”.

Niezadowolona była także przywódczyni stanowa FDP Lidia Huskens. Wzmocnienie marginesów politycznych jest „oznaką braku bezpieczeństwa w naszym kraju”. Zażądał, aby FDP kontynuowała realizację „gospodarczej ścieżki prowadzącej do większej dynamiki i powrotu do azylu”.

Frekwencja wyborcza wyniosła 62 procent

Frekwencja wyborcza w Saksonii-Anhalt wzrosła w porównaniu z wyborami europejskimi pięć lat temu, ale była niższa od średniej krajowej. W związku z tym w Saksonii-Anhalt głosowało 62,0 procent uprawnionych do głosowania. W całym kraju frekwencja wyborcza wyniosła 65 procent. Pięć lat temu frekwencja w Saksonii-Anhalt wyniosła 54,7%.

wokół W niedzielę do głosowania wezwano 1,8 miliona mieszkańców kraju. Po raz pierwszy w wyborach mogły głosować osoby powyżej 16. roku życia. W wyborach europejskich pięć lat temu najwięcej głosów w Saksonii-Anhalt zdobyła CDU, zdobywając 23,2% głosów. W 2019 roku AfD miała 20,4 proc., Partia Lewicy 14,4 proc., a SPD 12,6 proc. Pięć lat temu Zieloni i FDP osiągnęli odpowiednio 9,2 i 4,9 proc.

Równolegle z wyborami europejskimi 9 czerwca w Saksonii-Anhalt odbyły się wybory lokalne.

Co wyniki wyborów oznaczają dla środkowych Niemiec? Wieczorem po wyborach „Fakt ist!” Panel dyskusyjny omawiał tę kwestię. Omówiono:

Drodzy użytkownicy,

Rozumiemy, że jest to temat wymagający wielu dyskusji. Prosimy o przesłanie nam swojej opinii, abyśmy nie marnowali dyskusji na wiele artykułów i optymalnie wykorzystali nasze zasoby. Napisz nasz główny artykuł na temat wyborów europejskich. W przypadku pozostałych artykułów na temat wyborów europejskich funkcja komentowania jest wyłączona. Dziękujemy bardzo za zrozumienie i nie możemy się doczekać ożywionej, pełnej szacunku dyskusji z zespołem redakcyjnym MDR.DE.

Więcej na temat wyborów europejskich

Ten temat w projekcie:MDR Saksonia-Anhalt dzisiaj | 10 czerwca 2024 | 19:00

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Published

on

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

32 lata samoświadomości
Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

W kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na południu Polski doszło do opadu skał. Przyjaciel ginie w akcji. Teraz ratownicy odkryli w kopalniach kolejną minę. 32-latek powinien zostać szybko wyciągnięty na powierzchnię.

Dwa dni po wypadku górniczym na południu Polski, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, zespoły ratownicze odnalazły wciąż zaginionego górnika. Mężczyzna jest przytomny i jest obecnie wydobywany na powierzchnię – powiedział dziś prezes zarządu kopalni PGG Leszek Pietraszek.

Ratownicy dotarli do 32-letniego kolegi po południu. Mógł mówić, ale miał problemy z oddychaniem. Lekarz udzielił mu pierwszej pomocy i przygotował do wyniesienia na powierzchnię – powiedział Pietrasek.

Do wypadku doszło w czwartek w kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na Śląsku, po osunięciu się skał na głębokości 1150 metrów pod ziemią. Zespół ratunkowy w ciągu kilku godzin uratował 76 z 78 górników. Innego można uratować dopiero po śmierci. Szef kopalni powiedział, że stan odnalezionego górnika jest stabilny, komunikuje się z zespołami ratowniczymi i został już przebadany przez podziemnego lekarza.

Erupcje skał to nagłe ruchy i zapadnięcia się zagłębień skalnych, które nie są spowodowane trzęsieniami ziemi wywołanymi tektonicznie. Częstą przyczyną są eksplozje w górnictwie. Ponieważ burze skalne są trudne do przewidzenia, stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa górników i ludzi zamieszkujących obszary górnicze.

READ  Iris-D: Niemcy dostarczą Ukrainie kolejny system obrony powietrznej
Continue Reading

Top News

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Published

on

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Stan na: 13 lipca 2024 r., 10:36

Po szczycie NATO ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon. Podobno obaj rozmawiali o łagodzeniu ryzyka „możliwej eskalacji” ze strony Rosji.

USA chcą przerzucić systemy uzbrojenia do Rosji w Niemczech. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Andriej Biełousow właśnie rozmawiali przez telefon. „Omawiano kwestię zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka możliwej eskalacji” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Próba połączenia telefonicznego nadeszła z Moskwy.

Rzecznik Pentagonu powiedział reporterom, że Austin podkreślił „znaczenie utrzymywania linii komunikacji” z Moskwą w czasie konfliktu na Ukrainie i po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rozmowa telefoniczna nadeszła wkrótce po szczycie NATO

Powód rozmowy nie został ujawniony. Jednak na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie dowiedziano się, że USA chcą od 2026 roku przesunąć systemy uzbrojenia w Niemczech, aby lepiej odstraszać Rosję. Należą do nich rakiety manewrujące typu Tomahawk o zasięgu do 2500 km, technicznie broń nuklearna, a także wielozadaniowe rakiety SM-6 i nowo opracowana broń hipersoniczna. W czwartek kanclerz Olaf Scholes bronił tej decyzji jako „bardzo dobrą decyzję”, która „ma charakter odstraszający” i „zachowuje pokój”.

Kreml potępił porozumienie jako krok „w kierunku zimnej wojny”. Ostatni oficjalny dialog ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych odbył się 26 czerwca. Według Moskwy Piełozow „podkreślił ryzyko dalszej eskalacji” w związku z „dostawami amerykańskiej broni” do Kijowa.

Zełenski szuka większego wsparcia w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych nadal apelował o wsparcie dla swojego kraju. Na spotkaniu z gubernatorami stanów amerykańskich w Salt Lake City (Utah) rozważał możliwości pogłębienia stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – napisał na platformie Zełenski, aby w przyszłości rozszerzyć współpracę naszych agencji bezpieczeństwa i uczestniczyć w odbudowie. Ukrainy.”

READ  Waga inspiruje Zoffa w skokach narciarskich Polek

Zełenski w przemówieniu do gubernatorów powiedział, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych żołnierzy. „Jedyne, o co prosimy, to odpowiednie wsparcie – systemy przeciwlotnicze dla naszych miast, broń dla mężczyzn i kobiet na pierwszej linii frontu, aby pomóc chronić i odbudowywać normalne życie”. Stany Zjednoczone są jak dotąd największym zwolennikiem Ukrainy.

Continue Reading

Top News

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Published

on

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Złodzieje kradną Porsche Cayenne w Görlitz. Mam pojazd. Niewinny. Co jeszcze wynika z raportu policji w Görlitz?


2 minuty

Symboliczne zdjęcie
© dpa

Nieznani sprawcy ukradli Porsche przy Antonstrasse w Görlitz w czwartek około godziny 13:10. Właściciel znalazł swój czarny pojazd w Polsce i natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze policji kryminalnej z Görlitz ściśle współpracują ze swoimi polskimi kolegami i udało im się zlokalizować i zabezpieczyć Kane’a przetrzymywanego w Bolesławcu. Polscy kryminaliści zabezpieczyli dowody pojazdu, a następnie przekazali Porsche właścicielowi za 35 000 euro. Sprawca nie został zidentyfikowany. Rzecznik policji w Görlitz ogłosił to w piątek.

Niezidentyfikowani ludzie przebili wszystkie cztery opony samochodu

W czwartkowy wieczór niezidentyfikowani ludzie przecięli cztery opony samochodu osobowego Renault Megane przy Brautwiesenstrasse w Görlitz. Rzecznik policji w Görlitz powiedział, że na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób opony uległy uszkodzeniu. Szkoda materialna wyniosła 800 euro. Śledztwo prowadzi Okręgowy Wydział Kryminalny w Gorlicach.

Poszukiwany mężczyzna powinien trafić do więzienia

W czwartkowy wieczór funkcjonariusze z dzielnicy Corlitz w ramach patrolu spotkali się z Polakiem poszukiwanym listem gończym. Policja zatrzymała 68-latka o godzinie 20:40 i zabrała go do zakładu karnego.

Nieznane osoby kradną rowery elektryczne i akcesoria

Między środą a czwartkiem nieznane osoby ukradły dwa e-rowery z przedmieść Kraschwitz. Oskarżony zabrał także dwa drążki pod siodła i dwa siodła. Wartość kradzieży wyniosła około 2200 euro. Tak powiedział rzecznik policji w Görlitz. Obecnie szukają jednośladów.

READ  Wojna na Ukrainie: sytuacja uchodźców dramatycznie się poprawia
Continue Reading

Trending