Connect with us

Top News

Abp Hesse kończy wizytę w Polsce i na Ukrainie

Published

on

Abp Hesse kończy wizytę w Polsce i na Ukrainie

Konferencja Episkopatu Niemiec

Patelnia (owies)

Przewodniczący Komisji Migracyjnej Konferencji Episkopatu Niemiec i Specjalny Przedstawiciel ds. Uchodźców, Arcybiskup dr. Stefan Heß (Hamburg), dziś (8 lipca 2022), zakończył swoją pięciodniową wizytę solidarnościową w Polsce i na Ukrainie. „W Europie znów jest wojna – ta straszna prawda jest wypisana na twarzach wielu ludzi, których spotkałem na pograniczu ukraińsko-polskim. Tym, którzy szukają ochrony i tym, którzy jej potrzebują, zapewniałem, że Kościół jest na ich z praktyczną pomocą i modlitwą” – podkreślił abp Hess. Głównym celem wyjazdu było spotkanie z ewakuowanymi z wojny ukraińskiej oraz osobami pracującymi na pełny etat i wolontariatem kościelnej pomocy uchodźcom. W kilku obozach dla uchodźców w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie Specjalny Przedstawiciel rozmawiał z osobami proszącymi o ochronę.

Lokalni przedstawiciele Caritasu w przygranicznym Przemyślu opowiedzieli arcybiskupowi Hessowi, jak w krótkim czasie zorganizowano rozległe akcje pomocowe. „Na początku wojny dziesiątki tysięcy ludzi codziennie przychodziło na dworzec kolejowy w Przemyślu, szukając bezpieczeństwa i oferując jedzenie. Nawet dzisiaj wielu pomocników-wolontariuszy pracuje niestrudzenie, aby zapewnić uchodźcom dobre przyjęcie” – powiedział arcybiskup. Hess. Zarówno arcybiskup przemyski rzymskokatolicki Adam Szal, jak i arcybiskup greckokatolicki przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz podkreślali wysoką odpowiedzialność Kościoła wobec ukraińskich uchodźców wojennych.

W ukraińskim mieście Lwów (Lemberg), którego populacja w wyniku wojny wzrosła o około jedną czwartą, arcybiskup Hesse towarzyszył wielu osobom wewnętrznie przesiedlonym i odwiedzał różne obiekty noclegowe. Podczas gdy wymiana z rzymskokatolickim Caritas-Spes koncentrowała się na kwestii zaopatrzenia, wycieczka z przewodnikiem po Domu Miłosierdzia Kościoła Greckokatolickiego koncentrowała się na zapewnieniu wsparcia psychologicznego. Podczas wizyty w ośrodku recepcyjnym Malteser i spotkania z Tetianą Stanichy, przewodniczącą Greckokatolickiej Caritas Ukraina, arcybiskup Hesse dowiedział się o szczególnej pomocy dla dzieci, chorych i innych słabszych grup społecznych. „Różne formy wsparcia ze strony Kościoła katolickiego w Niemczech są bardzo cenione na Ukrainie. Cieszę się, że pomoc przychodzi tutaj i ulży cierpieniom ludzi” – powiedział abp Hess.

READ  Kobiety są bardziej negatywne niż kobiety: Niemcy nadal chcą nosić maski w przyszłości

W rozmowach z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim (rzymskokatolicką archidiecezją lwowską) i arcybiskupem Ihorem Voznyakiem CSsR (grecko-katolicką archeparchatą lwowską) skupiono się nie tylko na zaangażowaniu obu Kościołów na rzecz uchodźców, ale także na sytuacji politycznej. „Pomimo wszystkich obciążeń i wyzwań: wola Ukraińców do obrony niepodległości swojego kraju jest nieprzerwana. W ramach europejskiej rodziny Ukraińcy walczą o wolność i samostanowienie. Kościoły współpracują, aby przywrócić sprawiedliwość i pokój. Porządek na Ukrainie”. , powiedział abp Hesse.

W parafii św. Jana Pawła II we Lwowie przewodniczący komisji migracyjnej odprawił nabożeństwo z osobami szukającymi ochrony przed zniszczonymi miastami wschodniej Ukrainy, poświęcone cierpieniom ewakuowanych. „Ważne jest dla mnie, aby dać konkretny znak solidarności ofiarom tej wojny agresji, która łamie prawo międzynarodowe” – potwierdził arcybiskup. Wspominał poległych żołnierzy w Kościele Garnizonowym w centrum Lwowa, gdzie od 24 lutego 2022 r. odbyło się kilkaset pogrzebów wojskowych.

Na zakończenie wyjazdu negocjacje odbyły się w stolicy Polski, Warszawie. Arcybiskup Hesse, Asystent Biskup Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Migracyjnej KEP oraz proboszcz dr. Marcin Izycki, pytanie, jak Kościół w Polsce może być słyszalnym głosem dla obaw uchodźców i migrantów. Odbyły się także spotkania z Ambasadorem w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Martinem Kremerem, Szefem Urzędu Spraw Zagranicznych RP, przedstawicielami Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). ) oraz przedstawicieli polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Jedną z kwestii spornych jest pytanie, w jaki sposób Polska może nadal gwarantować schronienie i opiekę dla 1,2 mln obecnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Omówiono również sytuację na pograniczu białorusko-polskim, gdzie od jesieni 2021 roku osoby szukające ochrony z Bliskiego Wschodu znajdują się w sytuacji zagrożenia humanitarnego. „Budowa muru granicznego o długości 187 km nie jest właściwą odpowiedzią na kryzys prezydenta Białorusi. Jestem wdzięczny, że organizacje pozarządowe i aktorzy kościelni walczą o prawa uchodźców na granicy polsko-białoruskiej” – podkreślił arcybiskup. Hess. Ponadto w rozmowach w Warszawie pojawia się długofalowe pytanie o to, na ile Polska może postrzegać siebie jako kraj imigrancki i wypracować wizję przyszłości udziału imigrantów. „Kościół i społeczeństwo obywatelskie w Polsce charakteryzują się godnym podziwu poziomem chęci pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym. W polskich gminach podejmuje się wiele działań, aby sprostać obecnym wyzwaniom, przed którymi stoimy w Niemczech. Integrując uchodźców i migrantów, ważne jest, aby my w Europie jesteśmy gotowi uczyć się od siebie nawzajem i od siebie nawzajem – i to jest Kościół. Mimo to na poziomie społecznym”.

READ  Blog informacyjny o wojnie na Ukrainie: Polska krytykuje manewry rosyjskich samolotów bojowych – za granicą

Uwagi dla przedstawicieli mediów:

Darmowe materiały fotograficzne z podróży można znaleźć tutaj www.fluechtlingshilfe-katzer-kirche.de W dziale Misje Informacyjne Specjalnego Przedstawiciela (Polska i Ukraina). zostanie pobrany. Dostępne są tam również dalsze informacje.

Kontakt prasowy:

Sekretariat Konferencji Episkopatu Niemiec
Biuro Prasowe/Public Relations
Kaiserstraße 161
53113 Pan
Adres pocztowy
Skrytka pocztowa 29 62
53019 Pan
Telefon: 0228/103-214
Faks: 0228/103-254
E-mail: [email protected]
Dom: www.dbk.de

Treść oryginalna: Konferencja Episkopatu Niemiec, przesłanie Actuelle

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Published

on

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Według najnowszego raportu Komisji Unii Europejskiej dług publiczny Polski do 2034 roku wzrośnie do niemal 80 proc. PKB. Ekonomista Jakub Soulki uważa tę ocenę za pesymistyczną, ostrzega jednak, że obecne trendy wskazują na eksplozję długu publicznego.

Komisja opublikowała niedawno swój Monitor stabilności kredytowej. Zawiera przegląd krótko-, średnio- i długoterminowych wyzwań dla stabilności budżetowej, przed którymi stoją kraje UE. Dla Polski trzeci co do wielkości wzrost długu publicznego wśród krajów członkowskich UE przewidywany jest na rok 2034.

Szałki ze swojej strony prognozuje, że dług publiczny Polski wzrośnie z obecnych 50 proc. PKB do 77 proc. w 2034 r. „Niski wzrost PKB i wysokie stopy procentowe, w połączeniu z wysokimi deficytami, wszystko to prowadzi do eksplozji długu publicznego” – stwierdził Saulsky w X.

Prognozy Soulkiego opierają się na założeniu niezmienionej polityki fiskalnej. Dla Polski oznacza to, że deficyt pozostaje wysoki, ale wzrost PKB jest umiarkowany, który po 2030 r. raczej nie przekroczy dwóch procent. Wyższe będą również stopy procentowe, które mogą wzrosnąć z obecnych dwóch procent do czterech procent po 2030 roku.

Choć Sawulki przyznaje, że doszło do „eksplozji” długu publicznego, prognozę komisji uważa za szczególnie pesymistyczną i mało prawdopodobną. Trudno przewidzieć, czy zostaną spełnione wszystkie wymienione warunki w zakresie deficytu, stóp procentowych i wzrostu PKB.

Dlatego prognozę należy postrzegać jako „najgorszy scenariusz” – powiedział Saulsky.

Nie oznacza to jednak, że Polska powinna zignorować przewidywania Komisji. Bo w nowych zasadach budżetowych UE będą one podstawą oceny wysiłków Polski na rzecz ograniczenia deficytu. Oczekuje się zatem, że w średnim okresie Polska utrzyma deficyt poniżej 60 proc. – wyjaśnił Załowski.

Pomóc Polsce mogłoby specjalne potraktowanie wydatków na obronność, co wpłynęłoby na niezbędną redukcję deficytu. Nie jest jednak znana skala jego skutków – dodał.

READ  Kontrowersje związane z okresem obowiązywania umowy: umowa gazowa z Katarem nie postępuje

Polska musi jednak przygotować się na konsolidację fiskalną, szukać nowych źródeł finansowania rosnących kosztów i pamiętać, że zasady budżetowe UE stają się coraz bardziej złożone, a nie prostsze – dodał Zawlski.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że ​​po spowolnieniu wzrostu w 2023 r. UE wkracza w 2024 r. z gorszymi niż oczekiwano wynikami gospodarczymi. Z raportu wynika, że ​​do 2025 r. poziom zadłużenia sześciu państw członkowskich przekroczy 90%.

W średnim terminie, do 2034 r., dziewięć państw członkowskich, w tym Polska, jest zagrożonych gwałtownym wzrostem długu publicznego. W dłuższej perspektywie, do 2070 roku, Polska będzie jednym z 14 krajów średniego ryzyka pod względem stabilności finansowej.

[Bearbeitet von Kjeld Neubert]

Continue Reading

Top News

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Published

on

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

„Poza moją wyobraźnią”
Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Jeśli wierzyć obecnym sondażom, bardzo realistyczne wydaje się to, że w najbliższej przyszłości w Bundestagu będzie reprezentowana Koalicja Sahra Wagenknecht (BSW), która prawdopodobnie jesienią trafi do kilku parlamentów krajowych NRD. Dla kanclerza Scholesa gry umysłowe dotyczące możliwych sojuszy są całkowicie wykluczone.

Kanclerz Olaf Scholes nie wyobraża sobie współpracy rządu pomiędzy jego SPD a koalicją Sahrą Wagenknecht (BSW). Scholz powiedział „Märkische Allgemeine Zeitung” w niemieckiej sieci redakcyjnej (RND). „BSW nie ma żadnych zaleceń dotyczących lepszej przyszłości dla krajów ani planu, dokąd Niemcy powinny się udać. Dlatego moim zdaniem takie gierki umysłowe nie wchodzą w grę”.

Zapytany konkretnie, jakie rządy stanowe wyobraża sobie z udziałem BSW i SPD po wrześniowych wyborach w kilku krajach związkowych NRD, Scholz odpowiedział: „Nie, to przekracza moje wyobrażenia”.

Była lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wraz z kolegami założyła w styczniu partię BSW. BSW zamierza startować w czerwcowych wyborach europejskich oraz wyborach krajowych w Turyngii, Saksonii i Brandenburgii. W ogólnokrajowych sondażach partia osiąga lub nieco powyżej pięciu procent. W obecnym barometrze trendów RTL/ntv prowadziła FDP z 4 proc., a Lewica z 3 proc.

READ  Kontrowersje związane z okresem obowiązywania umowy: umowa gazowa z Katarem nie postępuje
Continue Reading

Top News

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy | Regionalny

Published

on

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy |  Regionalny

Leipzig – [–>Immer mehr Flüchtlinge nutzen die neue Balkanroute über Polen!

Sie kommen aus Syrien, Afghanistan, Jemen, Sudan oder Ägypten und rollen von Schleusern versteckt über die deutsche Grenze: 28 Fälle allein bis Mittwoch (27. März) an der deutsch-polnischen Grenze im Landkreis Görlitz. Die Polizei hat alle Hände voll zu tun, um die Täter zu schnappen.

Alfred Klaner von der Bundespolizeiinspektion Ludwigsdorf: „Seit einer Woche stellen wir vermehrt unerlaubte Grenzübertritte fest. Warum sich die Fälle häufen, ist noch unklar. Denn seit einem Jahr fahren wir regelmäßig Streife an der tschechischen und polnischen Grenze zu Deutschland.“

Polizei kontrolliert an der Grenze zu Tschechien (Symbolfoto)

Foto: Picxell

In der Statistik tauchen sie irgendwann unter dem Stichwort „unerlaubt eingereist“ auf, in der Realität sind es Menschenschicksale, deren Not Schleuser zu Geld machen. Allein am Mittwoch in dieser Woche:

  • 1. In der Nacht schleust ein Ukrainer (51) mit seinem VW Passat mit polnischem Kennzeichen [–>zwei Syrer und einen Jemeniten[–> (21 bis 26) ins Bundesgebiet. Der Mann (51) chauffierte die drei in der Nacht zum Mittwoch mit seinem polnischen VW Passat über die Grenzbrücke in Hagenwerder – direkt an einer Streife vorbei. Er wird festgenommen, die Flüchtlinge kommen in Gewahrsam.
  • 2. Anwohner fallen morgens 6.30 Uhr in Bad Muskau sieben Migranten auf: [–> fünf Afghanen[–> in Begleitung von[–> zwei Pakistanern[–> (18 bis 28), sie waren über die Bahnbrücke gelaufen und wurden zur Polizei gebracht.
  • 3. Nachmittags 16.30 Uhr, wieder Bad Muskau. An der Stadtbrücke greifen Einsatzkräfte [–>fünf Somalier und einen Inder (16-28)[–> auf und nehmen sie in Gewahrsam.
  • 4. Hagenwerder, ein Ortsteil von Görlitz: Die Polizei greift [–>drei weitere Afghanen[–> (18 bis 31) auf.
  • 5. Kurz darauf machen Fahrzeuge das deutsch-tschechische Fahndungsteam auf unerlaubt Einreisende Migranten aufmerksam. Das Team ergreift kurz darauf [–>drei Syrer[–> (26 bis 28) gemeinsam mit [–>einer Sudanesin[–> (29), [–>zwei Sudanesen[–> (34, 36), [–>einem Äthiopier[–> und [–>einen Ägypter[–> (16).

Seit den wieder eingeführten Grenzkontrollen zu Polen, Tschechien, Österreich und der Schweiz stellte die Bundespolizei seit dem 16. Oktober 2023 rund 14.600 unerlaubte Einreisen fest.

READ  Kontrowersje związane z okresem obowiązywania umowy: umowa gazowa z Katarem nie postępuje
Continue Reading

Trending