Connect with us

entertainment

75 lat temu na Łużycach: kiedy w Lesie odebrano pociąg do zwłok Gerharta Hauptmanna

Published

on

75 lat temu na Łużycach

Kiedy odebrano specjalny pociąg z ciałem Gerharta Hauptmanna w Forest

Fundacja DEFA

Dźwięk: Anten Brandenburg | 21.07.2021 | jesteś blumentalem | obrazek: Fundacja DEFA

21 lipca 1946. Na dworzec w Forrest wjeżdża specjalny pociąg. W ostatnim wagonie: sarkofag ze zwłokami Gerharta Hauptmanna. Dla pisarza i jego świty przygotowywane jest wystawne przyjęcie – z udziałem oficerów, dziennikarzy i gapiów. Autor: Ank Blumenthal i Martin Schneider

Skrócił losy zwykłych ludzi w dramatach światowych: Gerhart Hauptmann uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli natury. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zmarł 75 lat temu w Agnetendorf, dzisiejszym polskim Jagniątkowie, w okolicach Jeleniej Góry (wówczas Hirschberg). Oprócz Berlina i Hiddensee była to jedna z jego rezydencji. W końcu został pochowany na wyspie.

Niedatowany portret niemieckiego poety i pisarza Gerharta Hauptmanna (1862-1946) (fot. Image Alliance/dpa)
Niedatowany portret Gerharta Hauptmanna (1862-1946) | obrazek: Sojusz obrazu / dpa

Wcześniej jednak specjalny pociąg musiał zabrać ciało Hauptmanna i 46 pasażerów ze Śląska do Heidensee. Pierwszy przystanek za nową niemiecko-polską granicą będzie w niedzielę 21 lipca 1946 r. na dworcu kolejowym w Forst (Spry-Nicea). Tu pociąg zatrzymuje się na godzinę – ze świetnym przyjęciem.

Transport w trumnie ocynkowanej

Wczesnym niedzielnym rankiem wielu zebrało się na stacji kolejowej Forster. Ale pociąg ze Śląska był spóźniony. Ogólnie rzecz biorąc, ten ostatni transfer przyszedł z dużym trudem tuż po zakończeniu wojny. Gerhart Hauptmann zmarł już sześć tygodni temu i leży teraz w cynkowej trumnie przyspawanej do specjalnego pociągu do Niemiec.

Pociąg składający się z ośmiu tłuszczów[n] Samochody towarowe i dwa brudne auta[n] Wagony osobowe bez szyb” – mówi artykuł prasowy Welt z 1.06.1996 r. („Następowały 52 dni lotu”) meble kapitana, biblioteka i obrazy na pokładzie. W ostatnim wagonie ten, który był ozdobiony kwiatami i jodłami […] trumna”, pisze „Świat”.

O 12:40 pociąg w końcu dotarł na stację Forest zaraz po przekroczeniu rzeki Ness.

Zamienny artykuł prasowy w "Marchische Volksstimme" 1946 (fot. Archiwum Miejskie Cottbus)
Artykuł prasowy o transferze do „Märkische Volksstimme” 25 lipca 946 r | obrazek: Archiwum Miejskie w Cottbus

Cztery oficjalne listy do wyczerpanych podróżników

Ostatniej wyprawie poety towarzyszyła wielka litość z medycznego punktu widzenia. Biuletyn na miejscu, specjalny reporter z „Daily Rundschau”, Podobnie „Märkische Volksstimme”.

Kiedy specjalny pociąg z Hirschbergu przez Jauer pod Liegnitz dotarł do Forst, przedstawiciele SMA przygotowywali się [Sowjetische Militäradministration, d. Red.]A miejscowe kierownictwo, miasto, partie polityczne i Kulturbund godne przyjęcie zmarłego poety, jego żony i towarzyszących im przyjaciół” – mówi numer z 25 lipca 1946 r. Każdy chce ozdobić się Gerhardtem Hauptmannem: Niemcy, Rosjanie Polacy.

„Podczas godzinnego pobytu w Lesie rytuały nowej socjalistycznej kultury festiwalowej rozwijają się w formie czterech uroczystych dyskursów o zmęczonych podróżnikach” – napisał w Gerharcie Hauptmann: Bürgerlichkeit und Großer Traum autor Peter Sprengel. (Verlag CH Beck, 2012).

Artykuł o przeniesieniu Gerharta Hauptmanna do Wigwizard Forest 1962 (fot. Frank Henschel Collection)
Artykuł o przeprowadzce Gerharta Hauptmanna w Forrest City Wigwizard, listopad 1962 r | obrazek: Kolekcja Franka Henschela

Wspomina współczesny świadek

Willy-Ernst-Link jest jednym z tych, którzy tego dnia byli również na stacji kolejowej, a nawet przed trumną Gerharta Hauptmanna. „To był gorący letni dzień w pierwszym roku po wojnie” – wspominał w 1962 roku w „Forster Wigwieser”, kalendarzu wydarzeń w mieście z historyczną częścią czasu.

„Ludzie tłoczą się na stacji kolejowej”. Po zatrzymaniu pociągu specjalnego Margaret Hauptmann wysiadła pierwsza. W ślad za nią przybyli „najbliżsi przyjaciele zmarłego”, w tym poeta Gerhardt Paul. Major Smirnow przemawiał jako przedstawiciel Armii Czerwonej […] Składa najgłębsze kondolencje wdowie po poecie. A po nim ówczesny burmistrz miasta, pan Maling, znalazł słowa kondolencyjne.

Sam Willi-Ernst-Lenke był tam jako przedstawiciel Strategicznego Dialogu Ekspertów. „Obok Frau Hauptmann wszedłem do ostatniego wagonu, w którym znajdowała się trumna poety. Ukłonił się miękko iz szacunkiem największemu niemieckiemu poecie swojego stulecia i złożył wieńce. […] Mało.”

Dokumenty NRD odtwarzają wyjątkową podróż

Pochowany w Hiddensee

Tydzień po postoju w Forest Station Gerhart Hauptmann został pochowany 28 lipca 1946 r. na wyspie Hdense.

Becher, prezes Kulturbund na rzecz Odnowy Demokratycznej w Niemczech, a następnie minister kultury NRD podczas memoriału: „Jeszcze nie czas poświęcić nekrolog Gerhardtowi Hauptmannowi proporcjonalnie do twojego znaczenia”. Serwis pisarza. W 1945 roku 83-letni kapitan został poproszony o objęcie honorowego przewodnictwa w Kulturbundzie. Poeta zgadza się, ale nie może już zająć tego stanowiska.

Kiedy został pochowany w Hiddensee, Wilhelm Beck i inni późniejsi członkowie SED stali przy jego grobie i żegnali się z Gerhartem Hauptmannem — około dwa miesiące po jego śmierci 6 czerwca.

READ  Pięciu kandydatów musiało udać się do kliniki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

„Niebieska kobieta” Strobla to coś więcej niż powieść MeToo

Published

on

Frankfurt nad Menem. Niemiecka Nagroda Książkowa 2021 trafi do pisarki Ange Ravik Strobel. Jury ogłosiło to w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem. Strobel została uhonorowana za powieść „Blaue Frau”. Nagroda dla najlepszej powieści niemieckojęzycznej roku została przyznana 25 000 euro.    Autorem jest Ravik Strobel.


© Sebastian Julnow
Autorem jest Ravik Strobel.

Pozostałych pięciu zawodników otrzyma po 2500 euro każdy. Ceremonia wręczenia nagród w Kaisersaal w Römer City Hall na dzień przed otwarciem Targów Książki we Frankfurcie była transmitowana na żywo.

Początkowo młoda kobieta była w rozpaczliwym stanie: odurzyła się likierem w obcym mieszkaniu w obcym kraju, drzwi były zamknięte i wyobrażała sobie, jak będzie zeznawać w sądzie w Helsinkach. Ma nadzieję, że zadrżą ręce związanych mężczyzn. Młoda kobieta, która nosi trzy imiona – Nina, Sala, Adina – przeżywa traumę i doświadcza oderwania od świata, co ilustruje pierwszy rozdział powieści Antje Ravik Strobel „Niebieska kobieta”.

Na ponad 420 stronach 47-letni pisarz opowiada historię MeToo o kobiecie szukającej sposobu na dalsze życie po tym, jak została zgwałcona. Blue Woman dotyczy również struktur władzy w związkach, instytucjach i państwach. Chodzi o władzę i mentalny podział między Wschodem a Zachodem, związek między pieniędzmi a władzą oraz wyzysk ludzi w rzekomo zjednoczonej Europie 2004 roku.

Strobel potraktował temat z „egzystencjalną siłą i poetycką precyzją”, orzekło w poniedziałek jury Niemieckiej Nagrody Książki. „Historia usamodzielniania się kobiet rozszerza się na odzwierciedlenie konkurujących ze sobą kultur pamięci w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz różnic we władzy między płciami”.

Strobel, który zdobył już wiele nagród literackich, umiejętnie zmieniał poziomy i sceny czasu. Adina leci z czeskiego ośrodka narciarskiego Harrachov do Berlina, gdzie zostaje uchwycona przez dominującego i błyskotliwego fotografa Rickie, który wkrótce wysyła ją na szkolenie do Uckermarku, gdzie przy granicy z Polską za funduszem powstanie centrum kulturalne.

READ  Tree Man: Śmierć artysty ruchu Ben Wagen

Jedna zbrodnia zmienia wszystko, Adina ucieka do Finlandii. W hotelu, w którym wykonuje niepewną pracę, poznaje profesora Leonidsa, posła do Parlamentu Europejskiego z Estonii. W związku ze starszym mężczyzną najpierw eksploduje nadzieja. Życie psychiczne bohaterów często znajduje odzwierciedlenie w opisach przyrody. Liryczne klipy z tajemniczymi spotkaniami z niebieską kobietą w porcie w Helsinkach przecinają i odwracają fabułę. Tożsamości narratora i bohatera coraz bardziej się zacierają.

„Niebieska kobieta” to także powieść rozwojowa. Podczas czytania pojawia się pytanie, w jaki sposób Adina może uwolnić się od ról narzucanych jej przez różnych mężczyzn, a także społeczność gejowską otaczającą fotografa Ricky’ego. Czy „Ostatni Mohikanin” jest wyjściem? Tak Czeszka opisywała się w rozmowach jako nastolatka – odnosząc się do tego, że jest ostatnią miejscową nastolatką w swojej wiosce, a ton nadają turyści narciarscy z Niemiec i Rosji. Jako Mohikanin czuje się silna, wolna i niezależna.

Poczdamska pisarka pracowała nad Błękitną kobietą przez osiem lat, otrzymując stypendium w Los Angeles i Helsinkach. Niewykluczone, że sama spotkała urzędników kulturalnych, którzy byli wzorami dla niekiedy przerysowanych bohaterów powieści. To, co wyróżnia Blue Woman, to sposób, w jaki Strobel łączy indywidualną walkę zgwałconej kobiety i jej drogę do usamodzielnienia się z fundamentalnymi pytaniami o nadużywanie władzy i wyzysk w Europie.

Więcej od RP ONLINE

Jury nominuje nominację do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Te 20 powieści zostało nominowanych do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Średniowieczny MeToo

Continue Reading

entertainment

Jenny Elvers: „Doprowadził mnie do granic możliwości”

Published

on

Jenny Elvers staje przed zadaniem położnika-położnika w serii raportów SAT.1 „Die Herzblut-Task”.

Raport celebrytów do służby. Ale tym razem nie są w drodze jako aktorzy, komicy czy modele. Jenny Elvers (49), Wayne Carpendale (44), Jorge Gonzalez (54), Faisal Kawusi (30), Patricka Lindnera (61) i Lily Baker (45) odbywa szkolenie w zakresie pielęgniarstwa szpitalnego w ramach programu SAT.1 “Misja bicia serca – gwiazdy pielęgniarstwa”. Towarzyszą pielęgniarkom w ich codziennej pracy przez cztery tygodnie, a także pomagają sobie. Każda gwiazda jest umieszczana na innej stacji. Jenny Elvers przechodzi przez wzruszające sceny na oddziale położniczym, ale popycha ją emocjonalnie do granic możliwości.

Jenny Elvers i jej syn Paul mają jedno serce i jedną duszę. Na powyższym filmie możesz zobaczyć, jak Paweł zmieniał się na przestrzeni lat.

Oczekiwania Jenny Elvers zostały przekroczone

Trening w szpitalu wymagał wiele od aktorki i prezenterki. Powiedziała w sobotę 1: „Oczekiwałam ciężkiej pracy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To też się wydarzyło. Emocjonalnie pchnęło mnie to do granic możliwości i zabrało mnie trochę na ludzki poziom”. Jenny Elvers zaczęła o 6 rano i była szkolona przez swoją nauczycielkę Sandrę. Blondynka była między innymi odpowiedzialna za pomiar ciśnienia i temperatury krwi pacjenta. 49-latek badał dzieci, potrząsał nimi i owijał je. dla mamy Paweł Elvers (20) Zadanie serca.

Najbardziej emocjonalne przeżycie Jenny Elvers: „Pozwolić dziecku odejść po kilku dniach bólu”

Praca z noworodkami to dla wielu bardzo fajny pomysł. Jenny Elvers również znalazła wiele w swojej nowej roli, aby być „naprawdę, naprawdę uroczą”. Jednak gwiazda reality TV również musiała doświadczyć ciosów losu, które trafiają w serce. Na przykład, co mówisz świeżo upieczonej matce bliźniaków, kiedy jedno dziecko żyje, a drugie nie żyje? Gratulacje i kondolencje w jednym zdaniu? – pyta Jenny Elvers. Dlatego zajmowanie się noworodkiem wymaga nie tylko „wielkiej wrażliwości”, ale także „historii wokół niego”.

READ  8 maja Merkel ostrzegła przed rozważeniem zamknięcia linii

Podczas stażu nastąpił kolejny przełomowy moment dla aktorki. Noworodek przeszedł już odstawienie leku. Urząd ds. Młodzieży od lat próbował bezskutecznie podjąć działania przeciwko rodzinie dziecka. Dla Jenny Elvers było to „straszne” doświadczenie: „Pozwól dziecku odejść po tym, jak dziecko zostało ranne kilka dni później”.

Jenny Elvers jest „wdzięczna” za zdrowie syna

W przeszłości Jenny Elvers często wcielała się w rolę pielęgniarki, występując w serialach takich jak „Nicola”. W serialu „Weterynarz dr Mertens” zagrała rolę przebiegłej asystentki dr Mertensa. Mertens (Elżbieta Lans, 50). Była więc „bardzo podekscytowana” swoimi zadaniami w szpitalu. Ale nie była lepiej przygotowana: „To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, naprawdę nic!” Ponieważ była pielęgniarką, Jenny Elvers jest jej wdzięczna: “Jestem wdzięczna, że ​​pozwolono mi uczestniczyć w tym projekcie. Jestem też wdzięczna, że ​​mój syn jest zdrowy. Dopiero w szpitalu naprawdę zdajesz sobie sprawę, jak bardzo powinieneś doceniać takie rzeczy.”

„Misja pasji i troski – gwiazdy w trosce” zostanie wyemitowana w SAT.1 w poniedziałek o godz. 20:15 18 października 2021 r.

Wayne Carpendale jest również na początku „Zadania Die Herzblut” jako opiekun i jest zdecydowanie wdzięczny za zdrowie swojego syna. Na poniższym filmie możesz zobaczyć małych szaleńców grających kapitana ze swoim słynnym ojcem.

© BUNTE.de
Continue Reading

entertainment

Aktualne wskazówki dotyczące strumieniowania z biblioteki multimediów ARTE/COP26, BioNTech, Amos Oz, serii filmów Kieślowski

Published

on

Strasburg (OTS) –

Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie
Po trzech latach dotkliwej suszy, latem 2021 r. Europa nawiedziła ulewne deszcze i pożary. Czy klimat jest szalony? Szczyt klimatyczny w Glasgow znajduje się pod ogromną presją sukcesu: czy uda się osiągnąć na czas cele, które sobie wyznaczył? W ramach programu „Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie” zespół ARTE spogląda wstecz na 30-letnie światowe konferencje klimatyczne, oceniając i szukając odpowiedzi na najbardziej palące pytania. W samą porę na COP26 w Bibliotece Mediów ARTE dostępnych jest kilka filmów dokumentalnych, dokumentalnych i reportaży dotyczących palącej kwestii ochrony klimatu.

Online pod adresem arte.tv/klimawandel (https://anws.co/b8wUd/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7%).

Z prędkością światła po szczepionkę – BioNTec
Medyczni małżonkowie Ugur Sahin i Özlem Türeci mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie technologii mRNA ze względu na ich pracę w dziedzinie immunologii i badań nad rakiem, co jest warunkiem wstępnym do opracowania szczepionki przeciwko Covid-19. Michael Schindhelm zagląda za kulisy kopalni złota w Moguncji i w swoim filmie dokumentalnym podkreśla, jak BioNTech poszukuje szczepionki przeciwko Sars-Cov-2.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/103509-000-A/mit-lichtspiegel-zum-impfstoff/). Przejdź na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUf/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D).

Prototypowy człowiek – wielki błąd w medycynie

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ale pozostają w tyle, jeśli chodzi o opiekę medyczną: otrzymują mniej diagnoz i dłużej czekają na leczenie niż mężczyźni. Dokument w ekscytujący i uderzający sposób rzuca światło na mechanizmy prowadzące do zaniedbania kobiet w sektorze zdrowia.

Online do 14 grudnia. (https://www.arte.tv/de/videos/102997-000-A/prototyp-mann-der-grosse-irrtum-der-medizin/)

Amos Oz: Czwarte okno
tablica postaci
Amos Oz jest uważany za najważniejszego pisarza w Izraelu i był żydowskim sumieniem swojego pokolenia. Zmarł w 2018 roku w wieku 79 lat. Kiedyś tak podsumował temat swoich prac: Nieszczęśliwe rodziny. Ale jego praca to także historia rozwoju społecznego i politycznego Izraela.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/092124-000-A/amos-oz-das-vierte-fenster/). Awans na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUi/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D)
Na początku sezonu literackiego ARTE umieszcza w sieci szeroką gamę programów z grupą „Focus on Literature: Works, Authors, and Controversies” (https://anws.co/b8wUj/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6- 5f3ae3325f7e%7D)”.

READ  Dlaczego biczowanie mediów przez Liefers jest tak niebezpieczne

Dom na skarpie
Japoński serial opowiada o japońskiej Risaku, która prowadzi spokojne życie z mężem i trzyletnią córką. Nagle zostaje powołana na członka ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziecka, który radykalnie zmienia jej pogląd na macierzyństwo. W miarę postępu procesu Risako rysuje coraz więcej paraleli między historią oskarżonej matki a jej przeszłością i kwestionuje jej sytuację życiową.

Online do września 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021502/das-haus-am-hang/)

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego
Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców – Krzysztof Kieślowski zmarł 25 lat temu. ARTE wyświetla trzy ze swoich filmów wyłącznie online: „Krótki film o morderstwie” i „Miłosny film krótkometrażowy” z Dziesięciu Przykazań, a także „Potencjalna szansa”.

Online do lutego 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021573/die-filme-von-krzysztof-kieslowski/)

Kontakt z mediami:

Manuel Schonung | [email protected] | +33 3 90 14 2009
Michael Kress | [email protected] | +33 3 90 14 2163

Oryginalna treść: ARTE GEIE, przekazana przez aktualności
Oryginalna wiadomość: https://www.presseportal.de/pm/9021/5048733

Continue Reading

Trending