Przedszkola i żłobki mogą zacząć działać 6 maja

Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Pytanie, które od kilku dni zadają nam nauczyciele, czyli „jak rząd to sobie wyobraża”, pozostaje niestety aktualne – komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W środę szef rządu mówił o rozpoczęciu kolejnego etapu „odmrażania” gospodarki. – To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją – poinformował premier na konferencji prasowej. – Jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę (nad epidemią – red.), ale nie możemy być pewni, że zrobiliśmy to w zupełności i będziemy wiedzieli, co się zdarzy za miesiąc, dwa, trzy – dodał.

Premier zapewniał, że rząd działa „ostrożnie i elastycznie”. – Nie pokazujemy konkretnych dat, co będzie za miesiąc, bo z pokorą przyznajemy, że koronawirus jest niebezpiecznym zjawiskiem, może przyspieszać – mówił. Zaznaczył, że rząd zamierza „konsekwentnie otwierać gospodarkę”, ale „nie luzuje zasad życia społecznego”. – Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo koniecznych sprawach – przypominał.

Teraz będziemy mogli też wychodzić z małymi dziećmi do placówek oświatowych i opiekuńczych. – Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie – poinformował Morawiecki.

Decyzja ta ma być podejmowana po uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i „podmiotów nadzorujących”. W czasie konferencji premiera te wytyczne nie były jednak jeszcze znane. Chodzi o kwestie organizacyjne – np. o to, ile dzieci może przypadać w obecnej sytuacji na jednego opiekuna lub nauczyciela.

To prawdopodobnie oznacza, że nie wszystkie żłobki i przedszkola wrócą natychmiast do pracy. Jeśli organ prowadzący – na przykład samorząd – na to się nie zdecyduje, placówki pozostaną zamknięte. Rząd ma wspomóc je jednak w zapewnieniu odpowiednich środków higienicznych i sanitarnych. – Dla osób, które nie będą mogły odprowadzić dziecka do przedszkola czy żłobka, będzie zasiłek – zapewnił Morawiecki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*